Zezwolenie na pobyt stały w Polsce

Karta stałego pobytu to dokument dowodzący tego, że wniosek o zezwolenie na pobyt stały został rozpatrzony pozytywnie. Taka karta pobytu jest ważna przez okres dziesięciu lat, dokładnie tak samo jak dowód osobisty, który potwierdza tożsamość polskich obywateli. Tak samo jak w przypadku dowodu, przedłużenie karty pobytu nie wymaga ponownego składania wniosku. Wystarczy po prostu wymienić kartę na nową. Tym samym przedłużenie karty pobytu to tak naprawdę wymiana dokumentu, natomiast zezwolenie przyznawane jest tak naprawdę na czas nieokreślony.

Karta stałego pobytu upoważnia cudzoziemca do mieszkania i pracowania w Polsce, bez konieczności posiadania dodatkowych zezwoleń. Karta pobytu dla cudzoziemca wydawana jest przez Urząd ds. Cudzoziemców, będący oddziałem Urzędu Wojewódzkiego.

Karta stałego pobytu a wyjazd za granicę

Wiele osób interesuje kwestia karty pobytu, a wyjazdu za granicę. Czy posiadając stałe zezwolenie na pobyt można swobodnie przekraczać granice? Jak najbardziej, w ramach posiadania karty stałego pobytu można bez przeszkód podróżować w strefie Schengen. Podczas każdego 180 dniowego okresu, 90 dni można spędzać w krajach innych niż Polska. Należy jednak mieć na względzie, że przebywanie na terenie innego kraju może mieć charakter wyłącznie turystyczny, ponieważ zezwolenie na stały pobyt w Polsce, nie upoważnia do podejmowania pracy w innych krajach UE czy EOG.

Karta pobytu - dokumenty i nowe udogodnienia

Jeżeli interesuje Cię karta pobytu, dokumenty, które będziesz musiał złożyć, to: wniosek, dowód uiszczenia opłaty skarbowej, cztery aktualne, kolorowe fotografie oraz kserokopia ważnego dokumentu podróży. Muszą być one wypełnione w języku polskim lub przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Karta stałego pobytu 2020 przyznawana jest w dokładnie taki sam sposób, jak w latach ubiegłych. Niemniej jednak ostatnio pojawiły się pewne nowe udogodnienia, których wcześniej brakowało. Obecnie stan karty pobytu można wygodnie sprawdzić przez internet. Kiedy pojawi się informacja, że karta jest gotowa do odbioru, należy zadzwonić do urzędu i umówić na się na odebranie jej o konkretnej godzinie. Można również umówić się przez internet.

error: Treść jest chroniona !!